12 نکته در مورد اجرای زنده الکترونیک

0
(0)

اجرای زنده موسیقی الکترونیک ترکیبی شگفت انگیز از هنر و علم به شمار می آید؛ درست مانند دیگرگرایش های موسیقی.

این بدان معناست که شما قرار است در اقیانوسی  از مسبوقات ذهنی، تجربیات شخصی و نوعی بلند پروازی شنا کنید و آگاهانه دست به آزمون و خطا بزنید. در این مقاله شما را با چالش ها و راهکارهای اولیه در این زمینه آشنا خواهیم کرد.

 

 

1- تجهیزات خود را تغییر ندهید

 

 

 

در یکی دو هفته ی قبل از اجرای زنده تان پیشنهاد می کنم که دست به تغییر تنظیمات نرم افزاری و تجهیزاتتان نزنید. اگر دستگاه ها به درستی کار می کنند آنها را تعویض نکنید؛ حتی کابل ها یا اتصالات را هم عوض ننمایید. هیچگونه به روز رسانی در نرم افزارها و افزونه ها (پلاگین ها) تا پایان اجرا اعمال نشود. حتما گزینه به روز رسانی خودکار در سیستم عامل و نرم افزارتان غیر فعال باشد (یکی از مشکل آفرین های جدی و دشمن اجرا کنندگان به شمار می آید!). می دانم افزودن یک پلاگین یا سینتی سایزر جدید به پک اجرای زنده چقدر می تواند هیجان داشته باشد؛ ولی نباید با این کار ریسک بروز مشکلات را افزایش داد. به جای این کار بهتر است وقت خود را جهت تمرین هرچه بهتر شب اجرایتان صرف کنید.

 

2- تجهیزات خود را تغییر دهید

 

بله درست است. جا نخورید! این توصیه دقیقا برعکس توصیه ی قبلی می باشد. افراد یا گروه هایی که از مجموعه تجهیزات در حجم وسیع و پیچیده ای استفاده می کنند، در اصل باید تمهعیدات و نکات گفته شده پاراگراف بالا را رعایت کنند. اما اگر شما از مجموعه تجهیزات کوچک و کم تعداد بهره می برید این بخش می تواند شامل حال شما بشود. بیشتر تمرکز این دسته از اجرا کنندگان Jam Session می باشد، برای مثال تجیزات آنها کلا شامل یک کنترلر و یک پروژه در ایبلتون می باشد.

 

3- وسواس

 

آماده شدن برای یک اجرای زنده توجیح خوبی برای قرار دادن خود در موقعیتی به دور از دوستان و دیگران می باشد. روی این موضع کار کنید و ترس درونی خودتان را کنترل کنید. روی محرک های ذهنیتان کار کنید تا بتوانید به بهترین شکل برای اجرا آماده باشید. همیشه وقت برای گپ های دوستانه و دورهمی ها وجود دارد. یک مدیریت کوچک روی زمان و برنامه ریزی نیاز خواهید داشت. مراقب وسواس های ذهنی باشید. بیش از حد روی جزییات فکر نکنید. در زمان اجرا همه چیز کنار می رود و آنچه وجود خواهد داشت، خود شما هستید و تجهیزات و پردازش های ذهنی شما. قطعا آنچه که قرار است تاثیر گذار باشد نحوه ی اجرا و صدای موسیقی شماست که شنیده می شود.

 

 

4-اجرای خودتان را ضبط کنید

 

شاید خیلی از اجرا کنندگان از این مرحله براحتی صرف نظر کنند یا اهمیت آن را زیاد جدی نگیرند. شاید حس خوشایندی به شما ندهد که بخواهید آن را حتی مجددا گوش کنید. اینکه متوجه خطاها و اشتباهات حین اجرا بشوید شاید در دید اول آزارتان بدهد. یا حتی گاهی اوقات زمانی که بدانید اجرا در حال ضبط شدن است روی نحوه اجرایتان اثر بگذارد. ولی از منظر برندسازی شخصی و هنری این امر گزینه ی خیلی خوب و اثر گذاری در جهت به اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی شما به شمار می آید.

 

 

5- سطح حجم صدا را خودتان مدیریت کنید

 

اگر می خواهید کارتان خوب به گوش مخاطبین برسد باید سطح حجم صدا را مدیریت و کنترل کنید. در اجراهای زنده شاهد استفاده از اصوات دیستورت شده، bitcrusher ها و فیلترها به وفور هستیم. و این جاست که صداهای بیس (فرکانس های بم و پایین) به شدت بیرون می زند و می تواند آزار دهنده باشد. برای این منظور روی هر ترک باید یک لیمیتر قرار داده شده باشد که همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشد. قطعا ارزشش را دارد که این تمهیدات در هر پروژه ای اعمال شده باشد؛ چرا که یک صدای بلندِ کنترل شده، یک صدای خیلی خوب خواهد بود.

 

 

6- یک فرد اجتماعی باشید

 

یکی از فوائد داشتن اجراهای زنده این است که با تعداد زیادی از مردم ملاقات می کنید. نه تنها مخاطبین خودتان، بلکه دیگر حضار و هنرمندان همرده تان با شما نیز آشنا خواهند شد. چه چیزی از این بهتر که شما بتوانید ارتباطاتتان را وسعت ببخشید تا در آینده در زمینه های پخش آثارتان شما را یاری دهد؟ از این موقعیت ها برای خودتان دست و پا کنید چرا که این روش می تواند گاهی از شبکه های مجازی هم بهتر جواب دهد.

 

 

7- چشمتان روی تجهیزاتتان باشد

 

یکی از نکات مهمی که باید در ذهن داشته باشید، شما باید مراقب دستگاه ها و تحهیزاتتان باشید. چشم از روی آنها نباید بردارید خصوصا بین ساند چک و آغاز اجرایتان زمانی که تجهیزات در برابر چشم همه حضار رها شده اند. درست است که این امر از وضایف و مسئولیت های گروه انتظامات و سکوریتی مجموعه می باشد. ولی شما خودتان مسئول تمام و کمال وسایل خود هستید. هم از نظر پیشگیری از سرقت و هم از نظر دستکاری های مردم از روی کنجکاوی.

 

8- برای اینستاگرام خود محتوای مرتبط تولید کنید

اگر شما به عنوان یک هنرمند اجرای زنده موسیقی الکترونیک در حال فعالیت هستید و یا قرار است فعالیت های خود را بصورت جدی داشته باشید، باید به نوعی با بازاریابی-اجتماعی آشنا بشوید. نحوه و طریق اطلاع رسانی اجراهای خود مورد دیگری است که باید در ذهن داشته باشید. سعی کنید که صدا ها را ضبط کنید و از یک دوست بخواهید که یکسری ویدیو برایتان بسازد و از اجراهای شما کلیپ بسازد. با تکنولوژی گوشی های هوشمند این کار به سادگی ممکن شده است.

 

9- به برنامه گزار بگویید که چه می خواهید

معمولا هر برنامه گذار نسبتا با تجربه و حرفه ای پیش از اجرا از شما خواهد پرسید که چه چیزهایی نیاز دارید تا برایتان فراهم کند. هر آنچه که نیاز دارید لیست کنید و بدون تعارف بخواهید (حتی از چند روز قبل این موضوع را مطرح کنید). مثلا تعداد و نوع میکروفن ها، DI Box ها، خروجی های ویدیویی، کابل و رابط های برق.

 

10- لمسش کنید

 

خوشبختانه با کمک تکنولوژی MIDI Learn و کنترلر های سخت افزاری موجود، اجراها زنده الکترونیک فوق العاده جالب و جذاب و سرگرم کننده شده اند. شما می توانید به راحتی هر Knob، Fader و یا کلیدی از کنترلرتان را با کارکردهای نرم افزار وصل (Map) کنید. در محیط Ableton Live نیز می توانید علاوه بر کنترلرها، صفحه کلید کامپیوترتان را نیز بعنوان یک کنترلر وصل کنید و برنامه ریزی نمایید؛ که این امکان بسیار کاربردی و مفید می باشد.

 

 

11-  هماهنگ سازی زمانی

 

اگر شما قرار است با چندین کنترلر و ساز الکترونیکی کار کنید – چه بصورت نرم افزاری و چه به شکل سخت افزاری – لازم است تا آنها را با هم همگام (Sync) کنید. می توانید از یک MIDI Clock استفاده کنید که تقریبا تمامی سازها و دستگاه ها با آن سازگاری دارند. یا از امکانی که در نرم افزار ایبلتون وجود دارد تحت عنوان Ableton Link که بصورت بیسیم (wireless) و همچنین از طریق Ethernet کار می کند. و نهایتا حداقل با روش tap گرفتن تمپوی هر پروژه این امر انجام پذیر خواهد شد.

 

 

12- با iOS انجامش دهید

 

 

اگرچه ممکن است سخت و محدود کننده به نظر برسد، ولی شما می توانید با یکی از دستگاه هایی که سیستم عامل iOS دارند (آی پد – آیفون) اجرایتان را داشته باشید. اپلیکیشن های زیادی با پتاسیل بالا در حال حاضر موجود می باشد تا شما بتوانید به راحتی ترک ها اجرا و سکوئنس کنید. حتی می توان از طریق آن دستگاه ها نرم افزاراتان (DAW) را با ارسال داده و پیام کنترل نمایید.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *