انتخاب صحیح میکروفن ها

4.3
(13)

 

انتخاب صحیح میکروفن ها جهت ضبط اجراها بسیار مهم، حساس و در عین حال پیچیده می تواند به نظر برسد. میکروفن یک Transducer است. این کلمه از ترکیب دو کلمه Transformer و Conductor گرفته شده است. یعنی یک مبدل و در عین حال یک انتقال دهنده سیگنال الکتریکی می باشد. دستگاهی که موج ایجاد شده در محیط آکوستیکی را به امواج الکتریکی تبدیل می کند. یعنی تبدیل انرژی جنبشی مولکول های هوا (حوزه مادی یا آکوستیکی) به انرژی الکتریکی (حوزه آنالوگ).

یک مبدل خوب و با دقت بالا که می تواند نتیجه خوبی را از یک پروسه ضبط و صدابرداری بعمل آورد.

شما قطعاً نمی خواهید که صدای ضبط شده با صدای ساز یا آوازتان که به گوش می رسد تفاوت داشته باشد. همین امر سبب می شود که انتخاب میکروفن بسیار با دقت باید انجام بشود. بسته به اینکه قصد داشته باشید چه چیزی و در چه فضای ضبط کنید سه نوع انتخاب از میان انواع مختلف میکروفن ها به وجود می آید:

میکروفن های داینامیکی (Dynamic)، خازنی (Condenser) و نواری یا (Ribbon).

 

میکروفن های داینامیکی (Dynamic Mics)

 

این نوع میکروفن ها بسیار بادوام هستند. به راحتی آسیب نمی بینند و نمی شکنند. از نظر قیمت هم به نسبت  چندان گران قیمت نیستند. معمولاً روی استیج و اجرای زنده استفاده می شوند. حساسیت بالایی ندارند برای همین صدای محیط را زیاد دریافت نکرده و در زمان اجرا باید به منبع صدا نزدیک باشند.

میکروفن های داینامیکی تقریباً همه کاره هستند و برای سازهایی که قدرت پخش و پرتاب صدای بالایی دارند هم مناسبند چرا که آستانه تحمل دریافت اصوات بسیار بلند را داشته و خیلی زود دیستورت نمی شوند. مثلاً می توان از آن ها برای صدابرداری از Snare یا امپ گیتار استفاده کرد.

الگوی صدابرداری میکروفن های داینامیکی معمولاً تک جهتی است که اصطلاحاً به آن Cardioid – Uni-polar هم گفته می شود. آنها صدا را درست از جهتی که میکروفن منبع صدا را نشانه رفته است دریافت و حساسیتشان به اصوات اطراف کم می باشد. به نوعی اصوات اطراف را کنسل می کنند.

سازهایی که فرکانس های میانه پایین آنها (Low-mid) قوی است بیشتر با میکروفن های داینامیکی صدابرداری می شوند. همچنین برای فضاهایی که خیلی ترمیم  های آکوستیکی خوبی ندارد این میکروفن ها بهتر نتیجه می دهند. با یک میکروفن گذاری هوشمندانه به راحتی می توان از شر واخُنِش ها (Reverb) خلاص شد.

میکروفن های داینامیکی بواسطه ی داشتن دیافراگم سیم پیچ مغناطیسی خوشبختانه نیازی به تامین برق فانتوم ندارند و مستقیماً به کارت صدا یا  میکسر متصل می شوند. از بهترین های میکروفن های داینامیکی می توان به Shure-SM57 و Aston Stealth اشاره نمود.

 

 

 

میکروفن های خازنی (Condenser Mics)

 

میکروفن های خازنی از پر کاربردترین میکروفن ها در استودیوهای ضبط می باشند. این میکروفن ها فوق العاده حساس بوده و می توانند همه جزئیات صدای خواننده و ساز را به بهترین شکل دریافت کنند. بسیار متعادل تر و دقیق تر نسبت به دسته های دیگر عمل می کنند و قیمت شان نسبتاً گرانتر از میکروفن های داینامیکی است. از آنجایی که این میکروفن ها برای تبدیل انرژی آکوستیکی به الکتریکی، از تغییرات ولتاژ استفاده می کنند؛ به باتری یا برق فانتوم 48 ولت نیاز دارند.

خازن این میکروفن ها دارای دو صفحه موازی است که نزدیک یکدیگر قرار گرفته اند. صفحه جلویی یک دیافراگم نازک (Conductive Diaphragm) پلاستیکی کشسان با روکش فلزی است و صفحه عقب (Back Plate) ثابت است. این پیکره بندی مانند یک خازن کار می کند که در آن فشار هوای حاصل از صدا، دیافراگم را مرتعش نموده و به نوبه ی خود باعث ایجاد سیگنال صوتی می شود.

میکروفن های خازنی بصورت USB هم وجود دارند که مستقیماً به کامپیوتر متصل می شوند. نکته جالب توجه اینجاست که در این نوع میکروفن ها پروسه های تامین برق مورد نیاز میکروفن، تبدیل انرژی آکوستیکی به آنالوگ، تقویت سیگنال اولیه توسط پری اَمپ داخلی و تبدیل سیگنال به داده های دیجیتالی در همین مجموعه کوچک در حال انجام می باشد.

میکروفن های خازنی در دو نوع کلی میکروفن های خازنی دیافراگم بزرگ و دیافراگم کوچک دیده می شوند:

میکروفن های خازنی دیافراگم بزرگ که در استودیوها به وفور دیده می شوند، برای ضبط های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. نه تنها از نظر ظاهر شیک و با شکوه به چشم می آیند؛ بلکه فرکانس های پایین و میانه پایینی را خیلی خوب دریافت می کنند. برای صدابرداری از سازهایی که صداهای حجیم با فرکانس هایی نسبتاً بم و همچنین برای وکال بسیار عالی هستند.

میکروفن های خازنی دیافراگم کوچک حساسیت کمتری به فرکانس های پایین دارند ولی در عوض فرکانس های بالا را خیلی خوب دریافت می کنند. این میکروفن های به میکروفن های قلمی نیز شهرت دارند و می توانند برای گرفتن اصوات درخشان تر از سازهای آکوستیکی از آنها استفاده کرد. جهت گیری میکروفن ها تاثیر چشمگیری در رنگ صدای دریافتی خواهد داشت.

 

الگوهای قطبی متنوعی برای میکروفن های خازنی وجود دارد که هر یک در شرایط خاص می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و تکنیک های منحصر به فرد در صدابرداری ایجاد نماید. البته همه میکروفن های خازنی ممکن است تمامی این الگوها را پوشش ندهند ولی می توان در زمان تهیه میکروفن ها به این موارد نیز توجه کرد.

 

 

میکروفن های نواری (Ribbon)

 

میکروفن های نواری در دهه های 50 و 60 میلادی خیلی شهرت داشتند. این میکروفن های اکثراً دارای الگوی قطبی دوجهته بوده و صدای گرمی (Vintage) را تولید می کنند. در میکروفن های نواری یک نوار فلزی باریک و سبکی به جای دیافراگم استفاده شده است. حساسیت این نوار به فرکانس های بالا بیشتر است و بدون اصطلاحاً Harshness فرکانس های بالا را با حفظ خاصیت Vintage دریافت می کند.

برای داشتن صداهای گرم از اَمپ های گیتار، اُوِرهدهای درامز (Drums Overheads) و یا سازهای بادی برنجی میکروفن های نواری بسیار عالی عمل می کنند. باید خاطر نشان کرد که میکروفن های نواری به هیچ وجه نیازی به برق فانتوم 48 ولت ندارند و در صورت رساندن برق به آن آسیب می بیند.

 

 

جمع بندی:

 

میکروفن ها از تنوع های زیادی برخوردار هستند که در این مقاله به سه دسته مهم و پر کاربرد آنها اشاره شد.

هر کدام کاراکتر خاص خودش را دارند و در شرایط تعریف شده خودشان قابل استفاده هستند.

شناخت این اصل که در کجا باید چه نوع میکروفنی استفاده نمود نیازمند به دانستن اصول صدابرداری و کسب تجربه در این زمینه می باشد.

 

 • میکروفون ها مبدل هایی هستند که سیگنال الکتریکی تولید می کنند.
 • انتخاب میکروفن ها باید دقیق و هوشمندانه انجام بشود.
 • سه نوع متداول و پر کاربرد میکروفن ها: میکروفن های داینامیکی، خازنی و نواری می باشد.

 

میکروفن های داینامیکی

 • مقاوم در برابر گرما، سرما و رطوبت
 • قدرت تحمل زیاد در برابر حجم صدای بالا بدون دیستورت شدن
 • مناسب برای صدابرداری از امپ گیتار ، درامز و برخی از بادی برنجی ها

 

میکروفن های خازنی

 • پاسخ فرکانسی وسیع و نسبتاً نرم (خطی)
 • کیفیت بالا و دریافت ریزترین جزئیات
 • صدایی شفاف و روشن و تمیز (حساس به Transient Attack)
 • مناسب برای سازهای آکوستیکی، Cymbal و صدای وکال در استودیو

 

میکروفن های نواری

 • دارای صدایی گرم و مطبوع (Vintage)
 • تداعی کننده صداهای دهه 50 و 60 میلادی
 • عدم نیاز به برق فانتوم 48 ولت
 • در برابر اصوات خیلی بلند آسیپ پذیر

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 13

1 دیدگاه برای “انتخاب صحیح میکروفن ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *