ترکیب چندین قطعه موسیقی (میکس) قطعاً باید با یک دید هنری و موسیقایی ترکیب شده باشد. اینکه از هر سازی و صدایی به چه نسبت و با چه الگویی ترکیب شود تا نتیجه آن نه تنها گوشنواز باشد بلکه از دیدی حرفه ای تر،  قابل رقابت با قطعات هم سبک موجود در بازار تجاری باشد.

دوره های میکس و مسترینگ با هدف آشنایی و معرفی اصول میکس بصورت کاملاً کاربردی و مفهومی برگزار می شود. در این دوره روند شکل گیری میکس، از ابتدا در ذهن و سپس پیاده سازی آن با ابزارهای موجود معرفی و ارائه می شود

 

نهایی سازی صدا (Audio Mastering)، آخرین مرحله از فرآیند تولید قطعات صوتی موسیقی بشمار می آید. شاید اغلب تصور شود هدف از Mastering صرفاً افزودن بلندی صدای یک قطعه موسیقی باشد؛ که قطعاً فقط این مورد نمی باشد. در کشورهای دیگر انجام این فرآیند را یک مهندس صدایی بر عهده می گیرد که میکس آن قطعه را انجام نداده باشد. ایشان در استودیویی دیگر که مناسب مسترینگ کالیبره شده است؛ با تجهیزات حرفه ای و خاص به Mastering می پردازد.

در دوره های Audio Mastering با هدف معرفی هرچه دقیقتر این فرآیند، اقدامات لازم جهت شناساندن تجهیزات و عملکردهای رایج این رشته صورت می پذیرد.

 

 

مطالعه مقاله های مرتبط